Home » 2015

2015

Szkoła Rok 2015

 

Szkoła im Fryderyka Chopina otrzymała  w 2015 r. wsparcie na  wynajem lokalu, dofinansowanie do książek i materiałów edukacyjnych, wycieczki od  Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”.
 

Wigilia dla potrzebujących  oraz II Przegląd Teatralno -Recytatorski  zorganizowany przez Centrum Chopina w Edynburgu.

Dofinansowanie do książek , wynajmu sali ,oraz statuetki dla najlepszych od   Konsulatu Generalnego  w Edynburgu ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Konsulat Generalny RP w Edynburgu

 

W sobotę, 23 maja 2015 roku w Edynburgu odbył się Drugi Polonijny Przegląd Teatralny i Konkurs Recytatorski na terenie Szkocji i Irlandii Północnej. Organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest już od 2014 roku Centrum Kultury i Edukacji im. Fryderyka Chopina. Patronat nad całym przedsięwzięciem obejmuje Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu. W tegorocznej edycji Przeglądu udział wzięły polskie szkoły z Edynburga; Szkoła im. Niedźwiedzia Wojtka, Centrum im. Fryderyka Chopina oraz Polska Szkoła w Dundee.
 


Starania i występy uczniów oceniane były przez niezależną komisję jurorów złożoną z przedstawicieli szkockich organizacji polonijnych i dziecięcych:

1. Anna Ruszel z Polish Professionals Forum
2. Sylwia Pieńkowska z Feniks. Counselling, Personal Development and Support Services Ltd
3. Izabella Brodzińska ze Scottish Polish Cultural Association
4. Wiera Szczurewska; znana aktorka i recytatorka

Cały Przegląd składał się z dwóch modułów. Pierwszy z nich to konkurs teatralny. Tu nagrody przyznawane były w czerech kategoriach;
– nagroda za najlepsze przedstawienie
-nagroda za najlepszą scenografię i kostiumy
– nagroda za najlepszą kreację aktorską
– nagroda publiczności

Drugą częścią Przeglądu był konkurs recytatorski. Tutaj jury przyznało aż dziewięć nagród, po trzy miejsca w trzech kategoriach wiekowych; do 7 lat, 8-10 lat oraz 10-12 lat.

Szkoły, które przygotowywały się do konkursu już od dłuższego czasu zaprezentowały doskonałe umiejętności teatralne. Na uwagę zasługuje pomysłowość przy wykorzystaniu scenariuszy do przedstawień, tworzeniu scenografii i dekoracji scenicznych, wszystkich kostiumów i rekwizytów. Niepowtarzalny był również akompaniament muzyczny na żywo towarzyszący jednej ze sztuk. W każdym przedstawień mieliśmy okazję zobaczyć uczniów- aktorów i ich świetne kreacje sceniczne, błyskotliwy humor i dowcip.

Warto przypomnieć też o niesamowitych zdolnościach recytatorskich uczniów szkół polonijnych! Swoje interpretacje znanych wierszy autorów dziecięcych i nie tylko zaprezentowało ponad 30 osób. Wiersze Brzechwy, Tuwima, Szymborskiej, Kerna, Wawiłłow, Chotomskiej to tylko część zaprezentowanych dzieł. Tak różnorodny repertuar wybranych utworów z poezji polskiej pozwolił uczniom pokazać pełnię swoich umiejętności, na które składały się perfekcyjna intonacja, dykcja, modulacja głosu i interpretacja własna.

Tegoroczna, już trzecia edycja Przeglądu odbywającego się na dość szeroką skalę, cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników, ich zaangażowaniem oraz entuzjastycznym odbiorem rodziców i uczniów. Wydarzenie to było okazją do promocji literatury i poezji polskiej poza granicami kraju, rozwijania talentów scenicznych młodych Polaków, integracji Polonii mieszkającej na terenie Szkocji, wymiany pomysłów, zawarcia nowych znajomości i co równie ważne- dobrej zabawy!

Jako organizatorzy jesteśmy pod wrażeniem uczniowskich zdolności scenicznych, aktorskich i interpretatorskich! Serdecznie dziękujemy każdemu z osobna za trud włożony w przygotowanie do występu, odwagę do wyjścia na scenę i zaprezentowanie się przed szkockimi szkołami polonijnymi.
Bardzo gratulujemy wszystkim uczestnikom, zwycięzcom i nagrodzonym. Niezmiernie dziękujemy również rodzicom uczniów za wszelką pomoc włożoną w przygotowania, organizację techniczną przedsięwzięcia, pomoc przy nagłośnieniu, fotografowaniu i przygotowaniu kateringu.
Kolejna, trzecia już edycja Polonijnego Przeglądu Teatralnego i Konkursu Recytatorskiego na terenie Szkocji i Irlandii Północnej już w przyszłym roku! Zapraszamy wszystkie szkoły, do zobaczenia!

logo 120 x 120

Konsulat Generalny RP w Edynburgu    

Sponsorzy