Home » 2017

2017


Dofinansowanie PCE-Chopin

Dziękujemy za dofinansowanie szkoły przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków Kancelarii Senatu RP w ramach opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 r.

 


Spotkanie Wigilijne 2017

Tradycyjnie odbyło się – zorganizowane przez nasze Centrum – Spotkanie Wigilijne , na którym mieliśmy zaszczyt gościć Konsula Generalnego RP Ireneusza Truszkowskiego oraz Konsul Jolantę Srebrakowską. Dziękujemy Dyrektor Centrum Lucynie Bielicz-Bishara, Nauczycielom, Radzie Rodziców, rodzicom, dzieciom oraz wszystkim gościom, za obecność, życzliwą pomoc i ciepłą atmosferę. Składamy Wszystkim Najlepsze życzenia Świąteczne i Noworoczne, aby nam wszystkim żyło się zdrowo, szczęśliwie i dostatnio.  


Wycieczka do Perth

Dla uczczenia pamięci  polskich żołnierzy poległych w II wojnie światowej oraz ich 381 grobów znajdujących się na cmentarzu w Perth,  w dniu  27 października zapaliliśmy znicze oraz złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem .


 

 

Zakończenie roku szkolnego 2016 / 2017


 


Dzień Dziecka: dwa przedstawienia teatralne 2 i 4 czerwca

Z okazji Dnia Dziecka zaprosiliśmy do nas Teatr Włóczykij z Londynu. Odbyły się dwa przedstawienia
KABARET (dla dzieci w wieku od 7 lat) oraz PRZYGODY JEŻA SPD MIASTA ZGIERZA (dla dzieci od 2 lat).


Występ uczniów ze szkoły im. F. Chopina na festiwalu MUD

22 kwietnia 2016r. dzieci z polskojęzycznych rodzin wystąpiły na festiwalu MUD, który odbył się w szkole Bun-sgoil Taobh. Choreografię do występu przygotowali nauczyciele ze szkoły polskiej w Centrum Kultury im. F. Chopina w Edynburgu przybliżając publiczności elementy kultury polskiej oraz tradycyjne tańce ludowe. Na festiwalu zaprezentowane zostały również elementy kultury niemieckiej, japońskiej, czeskiej, hiszpańskiej oraz włoskiej.

Nagrody dla uczniów ze szkoły im. F. Chopina zostały ufundowane przez Konsulat Generalny RP w Edynburgu.

Event organizowany przy współpracy z North Lanarkshire Council pod tytułem : Poznajmy swoich sąsiadów , na którym przedstawiane były tradycje i kultury innych narodowości . Reprezentanci naszej szkoły również tam byli i przepięknie zatańczyli Krakowiaka . Brawo kochani ! Jesteśmy z Was dumni !😊👏👏


IV Polonijny Przegląd Małych Form Teatralnych 28 maja 2017

W niedzielę, 28 maja 2017 r. w Edynburgu odbył się Czwarty Polonijny Przegląd Recytatorsko-Teatralny dla uczniów szkół polskich w Szkocji. Organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest już od 2014 roku Centrum Kultury i Edukacji im. Fryderyka Chopina. Patronat nad całym przedsięwzięciem obejmuje Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu. W tegorocznej edycji Przeglądu udział wzięły dwie polskie szkoły z Edynburga: Mały Instytut Języka Polskiego „Poloniusz” i Centrum im. Fryderyka Chopina, oraz Szkoła im. Cz. Miłosza z Airdrie,  Centrum Edukacyjne ,,Bajka” z Perth, Polska Szkoła im. Jana Pawła II z Dundee oraz Szkoła „Ice Candy School of Sports and Arts” z Aberdeen. Starania i występy uczniów oceniane były przez niezależną komisję jurorów. W skład jury weszli:

  1. Paweł Darski, gitarzysta, nauczyciel muzyki
  2. Anna Irla-Pietras z portalu Emito, oraz przedstawiciele rodziców.
  3. Dawid Pirus, muzyk jazzowy oraz nauczyciel śpiewu
  4. Jolanta Srebrakowska, konsul RP,

Cały Przegląd składał się z trzech części: konkurs teatralny, konkurs recytatorski oraz konkurs tańca i piosenki.

Jako organizatorzy jesteśmy pod wrażeniem uczniowskich zdolności scenicznych, aktorskich i interpretatorskich! Serdecznie dziękujemy każdemu z osobna za trud włożony w przygotowanie do występu, odwagę do wyjścia na scenę i zaprezentowanie się przed szkockimi szkołami polonijnymi.
Bardzo gratulujemy wszystkim uczestnikom, zwycięzcom i nagrodzonym. Kolejna, piąta już edycja Przeglądu już w przyszłym roku! Zapraszamy wszystkie szkoły, do zobaczenia!

 

Wycieczka autokarowa 20 maja

W sobotę, 20 maja b.r. zorganizowaliśmy dla dzieci szkolnych i przedszkolnych oraz rodziców wycieczkę autokarową do parku zwierząt i rozrywki Allmond Valley: www.almondvalley.co.uk. Allmond Valley to pełen atrakcji, zalesiony teren nad rzeką, który rozciąga się na prawie milę. Stare kamienne budynki młyna wodnego są domem dla przyjaznych zwierząt gospodarskich. Po drugiej stronie rzeki, znajdują się trampoliny, rowery i samochody na pedały, kolejka. Jest pomieszczenie do zabawy dla maluchów (soft play) i place zabaw, interaktywne wystawy i zajęcia w muzeum, a także kawiarnia. Mieszkańcy farmy zmieniają się przez cały rok, ale zazwyczaj są tu konie, osły, bydło, owce, różne świnki,
kozy i wszelkiego rodzaju hałaśliwe kury, kaczki i gęsi. Wiosną jest mnóstwo pisklaków, źrebiąt i innych młodych, które można karmić. Są też towarzyskie króliki, świnki morskie i wiele innych małych stworzeń. Jest wiele miejsc do zabawy: ogromna trampolinapoduszka, gokarty na pedały, huśtawki, miejsce do wspinaczki, pokoje do zabawy dla najmłodszych, a dla starszych zwiedzanie ‘rafinerii’ i strefa archeologa.


Spotkanie z polskim strażakiem

W poniedziałek, 8 maja przyjechał do przedszkola wóz strażacki. Strażak, pan Łukasz, opowiadał dzieciom o swojej pracy i pokazał im wóz i wszelkie sprzęty potrzebne do gaszenia pożaru. Spotkanie odbyło się w ramach zajęć „Poznajemy zawody”.

 

Bal Karnawałowy 18 lutego 2017

Bal odbył się w sali Lauriston Hall w Edynburgu.


 


 

Sponsorzy