Działalnośc społeczna Pani Dyrektor

Moja działalność społeczna trwa właściwie od najmlodszych lat. Wielka tęsknota za Ojczyzną zmusiła mnie do większego zaangażowania się w działalność polonijną w Izraelu ,a dokładnie w Haifie.

W 1986 roku byłam założycielką i prezesem Stowarzyszenia ,,Piast”  , za którą to działalność otrzymałam Złoty Krzyż Zasługi. Dla mnie nie ma nic cenniejszego, jak świadomość,że w dużym stopniu to właśnie wyjazdy do Polski, które umożliwiało moje Stowarzyszenie, na obozy, kolonie oraz studia pozwolily dzieciom polonijnym  bardziej poznać a w rezultacie pokochać Ojczyznę swoich rodziców lub dziadków. Dzisiaj te osoby są lekarzami, inżynierami, adwokatami, mieszkają w Polsce lub wróciły do Izraela i  kontynuują krzewienie kultury polskiej oraz dbają o język polski swoich dzieci. I co najważniejsze zawsze mówiły do siebie w języku polskim, a  słowa słyszane od nich, że są dumni ze znajomości  języka polskiego, że mogą napisać list do swojej rodziny po polsku i że pochodzą z takiego pięknego kraju, były dla mnie powodem do dumy i radości ,i mocno utwierdzały w przekonaniu, że czas poświęcony tym dzieciom  nie był stracony.

Niezmiernie cieszę się, że założone przeze mnie Stowarzyszenie nadal  funkcjonuje i rozwija się pod kierunkiem koleżanki Ewy Tannus. Przyjeżdżając do Szkocji również  zaangażowałam się w działalność społeczną i charytatywną. Na początku była to pomoc polskiemu księdzu, który w tym samym czasie przyjechal do Szkocji, aby służyć polskiemu społeczeństwu.

Organizowaliśmy wiele imprez kulturalnych, między innymi Jasełka, wiele wycieczek i koloni dla polskich dzieci.

   

W 2011 roku wraz z panią Beatą Wydrą założyłam Stowarzyszenie Kultury Polskiej i  Szkołę Sobotnią im. Czesława Miłosza w Airdrie.       Współpracujemy z lokalnymi władzami, ze szkockim wolontariatem organizujemy pikniki polsko-szkockie,wycieczki, osoby te chętnie przychodzą na polskie imprezy kulturalne gdzie wymieniamy się doświadczeniami.

 

Staramy sie wysyłac dzieci na kolonie i obozy do Polski ,aby zaszczepić im miłość do Ojczyzny swoich dziadków, a przede wszystkim nauczyć ich mówić do siebie tylko językiem polskim.

 

W 2013 roku założyłam również Szkołę Polską oraz Centrum Kultury i Edukacji im. Fryderyka Chopina w Edynburgu.

Tutaj również dbamy o to ,aby dzieci mówiły po polsku, staramy się aby społeczność lokalna poznawała polską kulturę i jej obyczaje. Organizujemy wystawy oraz cykliczny przegląd recytatorsko- teatralny. Nauczamy języka polskiego,  historii i organizujemy warszaty muzyczne.

Lucyna Bielicz-Bishara, Dyrektor

Poznaj naszych pracowników oraz  nauczycieli

Agnieszka Piróg

Kierownik d/s administracji

10-03-2020 MJS.jpg
Małgorzata Jackowska-Szoblik

Klasa 2B

aga portret.jpg
Agnieszka Putowska

Kierownik d/s edukacji Klasa 2A

Olga Karolak

Klasa 0, 1A

Ewa Izdebska

Klasa 3B

Liliana Sapielak

Klasa 1B, 2A