Działalnośc społeczna Pani Dyrektor

mamatata.jpg

Moja działalność społeczna trwa właściwie od najmlodszych lat. Wielka tęsknota za Ojczyzną zmusiła mnie do większego zaangażowania się w działalność polonijną w Izraelu ,a dokładnie w Haifie.

W 1986 roku byłam założycielką i prezesem Stowarzyszenia ,,Piast”  , za którą to działalność otrzymałam Złoty Krzyż Zasługi. Dla mnie nie ma nic cenniejszego, jak świadomość,że w dużym stopniu to właśnie wyjazdy do Polski, które umożliwiało moje Stowarzyszenie, na obozy, kolonie oraz studia pozwolily dzieciom polonijnym  bardziej poznać a w rezultacie pokochać Ojczyznę swoich rodziców lub dziadków. Dzisiaj te osoby są lekarzami, inżynierami, adwokatami, mieszkają w Polsce lub wróciły do Izraela i  kontynuują krzewienie kultury polskiej oraz dbają o język polski swoich dzieci. I co najważniejsze zawsze mówiły do siebie w języku polskim, a  słowa słyszane od nich, że są dumni ze znajomości  języka polskiego, że mogą napisać list do swojej rodziny po polsku i że pochodzą z takiego pięknego kraju, były dla mnie powodem do dumy i radości ,i mocno utwierdzały w przekonaniu, że czas poświęcony tym dzieciom  nie był stracony.

Niezmiernie cieszę się, że założone przeze mnie Stowarzyszenie nadal  funkcjonuje i rozwija się pod kierunkiem koleżanki Ewy Tannus. Przyjeżdżając do Szkocji również  zaangażowałam się w działalność społeczną i charytatywną. Na początku była to pomoc polskiemu księdzu, który w tym samym czasie przyjechal do Szkocji, aby służyć polskiemu społeczeństwu.

Organizowaliśmy wiele imprez kulturalnych, między innymi Jasełka, wiele wycieczek i koloni dla polskich dzieci.

   

W 2011 roku wraz z panią Beatą Wydrą założyłam Stowarzyszenie Kultury Polskiej i  Szkołę Sobotnią im. Czesława Miłosza w Airdrie.       Współpracujemy z lokalnymi władzami, ze szkockim wolontariatem organizujemy pikniki polsko-szkockie,wycieczki, osoby te chętnie przychodzą na polskie imprezy kulturalne gdzie wymieniamy się doświadczeniami.

 

Staramy sie wysyłac dzieci na kolonie i obozy do Polski ,aby zaszczepić im miłość do Ojczyzny swoich dziadków, a przede wszystkim nauczyć ich mówić do siebie tylko językiem polskim.

 

W 2013 roku założyłam również Szkołę Polską oraz Centrum Kultury i Edukacji im. Fryderyka Chopina w Edynburgu.

Tutaj również dbamy o to ,aby dzieci mówiły po polsku, staramy się aby społeczność lokalna poznawała polską kulturę i jej obyczaje. Organizujemy wystawy oraz cykliczny przegląd recytatorsko- teatralny. Nauczamy języka polskiego,  historii i organizujemy warszaty muzyczne.

Lucyna Bielicz-Bishara, Dyrektor

POZNAJCIE NASZE GRONO

AGA.jpg
Agnieszka Piróg

Kierownik d/s administracji

 

Ze szkołą im.Fryderyka Chopina współpracuje od ponad 2 lat jako kierownik administracji. Doświadczenie w tym zakresie zdobyła pracując jako zastępca kierownika w hotelu przez 3 lata oraz na recepcji przez okres 4 lat. Jest absolwentką 5 letniego technikum o profilu ogólnym w Lublinie, oraz ukończyła 2 lata studiów o kierunku komputerowym. 

Jest mamą 12 letniej córki. Jest osobą energiczną oraz otwartą na nowe doświadczenia i wyzwania. W wolnym czasie lubi czytać książki oraz podróżować poza miasto. 

inline.jpg
Edyta Stachowiak

Wychowawca klasy 3A

Ukończyła studia wychowania przedszkolnego i wprowadzenie pedagogiczne na Edinburgh College. Obecnie studiuje pedagogikę na Akademii Humanistyczno - Ekonomicznej w Łodzi. Interesuje się zagadnieniami z psychologii, głòwnie związanymi z regulacją emocji u dzieci, budowaniem samooceny oraz wpływu otaczającego ich  środowiska i doświadczeń na rozwòj mòzgu.  Praca z dziećmi była od zawsze jej marzeniem. Jest miłośniczką zwierząt. W wolnych chwilach uwielbia czytać i kolekcjonować książki, podròżować i grywać na gitarze.

inline.jpg
Agnieszka Putowska

Kierownik d/s edukacji

Wychowawca klasy 2B

Pedagog specjalny

 

Absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu o kierunku Pedagogika w zakresie nauczania wczesnoszkolnego oraz studiów podyplomowych Pedagogiki Specjalnej o kierunku: Rehabilitacja i Edukacja Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną . 

Ukończyła także profesjonalny kurs zdobywając dyplom z aromaterapii. 

W Polsce podczas swojej 9 letniej pracy zawodowej uzyskała stopień nauczyciela mianowanego. Z polską szkołą im. F. Chopina związana jest od 7 lat. Na co dzień mama dwójeczki,

zagorzała miłośniczka podróżowania, uzależniona od jogi, pilates, jazdy na rowerze i karawaningu.

89839875_664962737588031_483218875034579
Olga Karolak

Wychowawca klasy 0

Ukończyła studia licencjackie na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie na Wydziale Pedagogiki i Psychologii na kierunku Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z terapią pedagogiczną. Bardzo lubi się rozwijać, zdobywać nową wiedzę, czytać ale przede wszystkim uwielbia pracę z dziećmi. 

Bardzo lubi podróżować, zwiedzać nieznane zakątki świata, smakować różnych kuchni świata co pomaga jej w kreowaniu swojej drugiej pasji jaką jest gotowanie.

Michał Polachowski

Wychowawca klasy 4B

Nauczyciel historii

Michał J. Polachowski, z pochodzenia Bawarczyk i Poznaniak, absolwent wydziału historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (sp. 'Mediewistyka/ Historia Duchowa Cesarstwa Rzymskiego') oraz wydziału historii i archeologii na Uniwersytecie Cypryjskim w Nikozji (sp. Archeologia miejska aglomeracji Konstantynopola, źródłoznawstwo tekstów średniowiecznych).

Obecnie studiuje bizantynologię (MSc) na wydziale historycznym Uniwersytetu Edynburskiego.

W wolnym czasie zajmuje się pisaniem książek dla dzieci i grą na fortepianie.

Liliana Sapielak

Wychowawca klasy 2A, 3A

Nauczyciel - emeryt z ponad 30 letnim stażem w szkolnictwie. Ukończyła Uniwersytet Rzeszowski w Rzeszowie - Wydział Pedagogiczny w zakresie edukacji wczesnoszkolnej oraz Wyższą Szkołę Biznesu w Rzeszowie - Organizacja i Zarządzanie Placówką Oświatową. Pracowała jako nauczyciel a później pełniła funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej. Jej pasją była i jest szkoła.

Zainteresowania to: literatura, muzyka i turystyka górska.

Ola.jpg
Aleksandra Szulborska

Wychowawca klasy 1A, 1B

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Filologia Angielska - specjalizacja traduktologia. Obecnie, w trakcie realizowania studiów podyplomowych - Przygotowanie Pedagogiczne. 

Na co dzień pasjonatka wypraw pieszych i rowerowych. Wolny czas poświęca na naukę języków obcych. Uwielbia kulturę portugalską i włoską. Miłośniczka zwierząt.